piątek, 29 marca, 2024

Szkolenie Młodych Nauczycieli ZNP

W dniach 31.08.-03.09.2012 r. w DW "Nauczyciel" w Ustroniu - Jaszowcu odbyło się szkolenie członków Oddziałowych Klubów Młodego Nauczyciela Związku Nauczycielstwa Polskiego. Było ono realizacją wniosku jaki postawiono na II Roboczym Spotkaniu Sekretariatów Okręgów ZNP, którego celem była "WYMIANA DOŚWIADCZEŃ MIĘDZY OKRĘGAMI ZNP". Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Okręgów Śląskiego i Świętokrzyskiego, a także przy dużym zaangażowaniu Okręgowych Klubów Młodego Nauczyciela.

Honorowym gościem spotkania był Wiceprezes Zarządu Głównego ZNP Kol. Grzegorz Gruchlik, Kol. Aleksandra Jadwiga Rezler Prezes Okręgu Śląskiego i Kol. Wanda Kołtunowicz  Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP. Zaproszonym gościem była również przedstawicielka Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela Kol. Anna Kaźmierczak.

Okręgowy Klub Młodego Nauczyciela reprezentowało 28 członków ZNP oraz Prezesi  z Oddziałów ZNP: Włoszczowa, Ćmielów, Ożarów, Kazimierza Wielka, Ostrowiec Świętokrzyski, Staszów, Bieliny, Kielce, Jędrzejów, Sandomierz, Opatów, Stąporków, Krasocin.  W pierwszej części szkolenia prawnik Okręgu Śląskiego ZNP Kol. Dariusz Dwojewski udzielał  porad prawnych. Druga część to warsztaty na temat "Syndromu wypalenia zawodowego" poprowadzone przez Kol. Jacka Rutowskiego z Oddziału ZNP we Włoszczowej.

W czasie szkolenia młodzi nauczyciele wymieniali między sobą uwagi i spostrzeżenia na temat działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego, omawiali  sytuację w oświacie i w swoich placówkach. Dyskutowali na temat  planów organizacyjnych szkół a szczególnie o problemach z przydziałem godzin zajęć dydaktycznych. Spotkanie poza wymianą wiedzy i doświadczeń pełniło również ważną rolę w integrowaniu się środowiska młodych nauczycieli.