niedziela, 28 kwietnia, 2024
02.10.21

Obchody 115 rocznicy powstania ZNP i 81 rocznicy powstania TON

2 października odbyło się w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego
ZNP związane z obchodami 115. rocznicy powstania ZNP oraz 81. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

-Nasza organizacja zrodziła się w 1905 roku. Historia powstania Związku wiąże się z dwoma ważnymi wydarzeniami: ze zjazdem nauczycielskim w Pilaszkowie 1 października 1905 r. oraz z krakowską Ankietą z 28 grudnia 1905 r., którą zainicjował Stanisław Nowak, na grobie którego wczoraj złożyliśmy kwiaty. To te dwa wydarzenia dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego - przypominał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Początki ZNP są nierozerwalnie związane z walką nauczycieli o prawo do nauczania w języku polskim. Wówczas nauczyciele zakładali organizacje, bo chcieli być silniejsi w walce o polską szkołę.

W posiedzeniu ZG ZNP brali udział m.in.: wiceprezydent Krakowa Anna Korfel - Jasińska, rektor Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz prof. dr hab. Kazimierz Karolczak (były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego) i przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.